Čikas - kiting, snowkiting, powerkiting, kurzy

Hlavní Menu
novinky
testy
kurzy
prodej
ceník
opravy
skiservis
odkazy
kontakt
kiwoo_banner2.jpg
Přihlášení

Zapomenuté heslo
Kdo je Online
1 host
Statistika
Členů: 2
Reportů: 125
Odkazů: 22
Přístupů: 3191558
 
Uzavřená komora Twisty, obojživelný kite na vodu a souš

twisty_lanek.jpgBlíží se zimní sezona a spousta lidi řeší co a jak. Lyžařská střediska stalé zdražují, doprava také podražila, proto je třeba se poohlédnout po jiné zábavě a tou je snowkiting. K provozování tohoto sportu je třeba mít tažného draka, lyže nebo snowboard a vítr, ten je zcela zdarma a pro všechny stejný. Každý kdo je rozhodnut, že to zkusí, bude řešit nákup draka.

V tomto článku se budu snažit vysvětlit proč zakoupit uzavřenou komoru Twisty, která má také využití na vodě a dát přednost před otevřenou komorou.
Uzavřená komora má oproti otevřené komoře větší aerodynamickou čistotu a stabilitu v kraji větrného okna. V praxi to znamená, že umí více stoupat proti větru jako otevřená. Proto jezdec daleko více nastoupá právě s uzavřenou komorou a nemusí přitom vynaložit velkou sílu na hranění. U otevřené komory to lze řešit jen velice silovým a únavným hraněním, aby se oba jezdci pohybovali v podobném úhlu stoupání proti větru. Tento rozdíl je nejvíce znát při silném větru, kdy je jezdec na otevřené komoře „strháván“ po větru.

Twisty je vyprojektována na maximální stoupavost, proto při použití na vodě a ve slabých větrných podmínkách lépe jezdec udrží výšku a nastoupá. Toto také platí v porovnání s jakoukoliv velkou nafukovačkou nad 13m, osobně vyzkoušeno v různých větrných podmínkách.

Další věcí při výběru otevřené/zavřené komory je stabilita. Zejména začátečník řeší tuto vlastnost, aby se mohl v klidu věnovat jízdě a nemusel řešit kolapsy na kraji okna, které se vyznačují zejména pro otevřené komory. Na kraji okna dochází ke slabému plnění komor a tím pádem otevřená komora ve slabších větrných podmínkách kolabuje (odtlakuje se). Twisty má vrchlík stále pod tlakem vzduchu, tím pádem je kolaps vyloučen. Pokud jezdec při startu dobře natlakuje, Twisty je drak jako „kámen„ a na kraji okna stále drží tvar. Další velice podstatnou výhodou Twisty je start v silném větru v power zoně, kdy se velmi plynule drak dotlakovává a start není tak dramatický jako u otevřené komory (mnohdy nebezpečný).
Depower je další velice diskutabilní věcí a různé firmy používají marketingové fígly, aby nalákaly potencionální zákazníky. Uzavřená komora Twisty má depower větší než otevřená komora, je to dané jiným naklopením vrchlíku. Tedy jakákoliv otevřená komora musí mít daleko větší zůstatek tahu zbytkové síly než Twisty, která je natlakovaná a umí se vyklopit více proti větru, aniž by zkolabovala. V praxi to znamená, že uzavřená komora má větší depower jako otevřená, vyvíjí menší sílu do trapézu při puštěném baru! Toto ocení zejména úplný začátečník, který potřebuje v obratu daleko menší dopředný tah jako zkušený jezdec.

Cenová nabídka - provedení, otevřená komora je levnější proti uzavřené, je to dané časem při výrobě a obtížností šití, důležité je vědět, že uzavřené komory musí mít voděodolnější matriál, protože jsou konstruovány pro použití také na vodě. U otevřené komory je na voděodolnost materiálu kladen mnohem nižší nárok, proto cena otevřené komory je nižší. Propustnost levnějšího materiálu bez zátěru je po sezoně daleko větší jako u kvalitní uzavřené komory.

Bezpečnost, jediným nejspolehlivějším systémem, kdy nezůstane po odstřelu ani v silném větru větší tah jako 10kg je použití 5té šňůry. Po odstřelu se drak přepůlí jako list papíru a netáhne. Spousta firem, které vyrábí otevřené komory, používá stále odstřel na tažné šňůry, takový způsob draka je vždy pro jezdce nebezpečnější než odstřel na pátou šňůru. Pro začátečníka je odpal na 5tou šňůru nejbezpečnější, proto také tento způsob používají některé značky na otevřené komory. Bezpečnost je první věc na kterou by měl začátečník a každý jezdec dbát před nákupem jakéhokoliv draka!!!!!!!!!! Následky můžou být velice bolestivé až tragické.

Výkon a doporučení velikostí. Uzavřená komora Twisty má v současnosti největší výkon na m2,  tedy v praxi to znamená jedno - nedá se srovnávat s jinou značkou. Vlastní praxe prokázala, že rozdíly jsou značné. Například otevřená komora 10m je podobného výkonu jako Twisty 8. Nejlépe je proto si draka osobně vyzkoušet, porovnat s jiným.  Twisty 12m má v současnosti výkon jako 15 komora a 14/17m nafukovačka (dle typu konceptu).
Doporučení velikosti a použití.

Pro začátečníka o hmotnosti do 70Kg doporučuji velikost Twisty 8, tato velikost ideálně postačí jak pro slabší větrné dny 4-6m/s, tak pro silnější vítr. Tato velikost je také ideální start pro něžné pohlaví do slabších větrných podmínek. Do silnějšího větru doporučuji velikost Twisty 6.

Pro začátečníka o hmotnosti 70 - 110 kg doporučuji velikost Twisty 10m tato velikost je perfektně doladěna a je taky neoblíbenější a nejpoužívanější. S Twisty 10 se dá odjezdit takřka všechno, funguje ve větru jak kolem 2,5m/s, tak 15m/s ( horní hranice větrního rozsahu je hodně individuální, vše zavisí především na zkušenostech jezdce – obecně se dá říct že pohodlné ježdění končí u velikosti 8m na 14 m/s, u 10m na 12m/s a u velikosti 12m na 10m/s. Drak je maximálně stabilní a přesný!!!!!!! Vyježděný jezdec zvládne daleko silnější vítr dle vyspělosti a zkušeností!

Pro dobrého jezdce  až experta o hmotnosti 80kg a více  doporučuji velikost Twisty 12. Jedná se o draka nadupaného extrémním výkonem, ale menší stabilitou jako Twisty 10. Tento drak vyžaduje větší zkušenosti a přesnost řízení.  Twisty 12 si především oblíbí „letci“, hangtime tohoto draka je obrovský. Kdo rád skáče a chce se věnovat freestyle trikům je tento drak ideální. Kdo si chce užívat dlouhých backcountry a objevování zasněžené přírody zvolte raději Twisty 10m. 

Tento popis a srovnání vychází z mé vlastní, dlouhodobé praxe s těmito modely, všechny typy jsem dlouhodobě jezdil a věnoval jsem testům stovky hodin a přímého srovnání s ostatními značkami, toto jsou fakta založena na osobní zkušenosti

Srovnání cen Twisty. Tento drak je výjimečný jak svým výkonem, tak dalšími vlastnostmi, které každý zkušený jezdec ihned pozná. Cenová hladina je držena na velmi atraktivním základu oproti velmi zvučným firmám, které vyrábějí uzavřené komory. Srovnávat cenu uzavřené komory s cenou otevřené komory je nesmysl. Jedná se o dva odlišné produkty zejména v možnostech použití! Proto se dají srovnávat jen ceny značek, které vyrábějí stejný produkt, tedy uzavřenou obojživelnou komoru.

Barevná kombinace Twisty zůstává stejná, tedy zeleno/šedo – bílá, nebo červeno/šedo/ – bílá. Pokud máte zájem o jednobarevného draka v těchto odstínech, stačí napsat na můj e-mail a upřesnit přesně barvu. Musíte však počítat s prodlevou dodání 3týdny a zálohou 50%. Chcete se odlišit, pak máte tuto možnost a to vše za 10%příplatek.

Opravy a díly - na rozdíl od všech zahraničních značek provádíme opravy v Česku a to většinou do 4 pracovních dnů. Toto je pro ostatní firmy (dovozce) nereálné vzhledem k vzdálenosti výrobního podniku v Číně. Ceny dílů jsou zcela nesrovnatelné, například jedna šňůra do vývazu žebra stojí  40Kč! Oproti konkurenci, kde čekáte a šňůra je přibližně za 200Kč. Tato skutečnost je bezesporu nesrovnatelná a je třeba ji před nákupem dobře zvážit. Dovozci často pak nechávají opravovat své zboží v opravnách ws  plachet, kde provedená oprava neodpovídá přesně opravě jako ve výrobním závodě dané značky. Materiály mnohdy nejsou zcela shodné s původním.

Pro letošní sezonu se ve výrobě bude vyrábět Twisty 8+10+12 a na objednávku také Twisty 6.
Hlavním rozdílem v letošních modelech bude nabídka kompletu a to v „plné palbě„ tedy set s pátou bezpečnostní šňůrou, kladkou navíc, kovové kladky vždy v základní ceně!! K drakům bude možno dodat 2 typy baru. Výběr je mezi firmou Blade a Arhus, každému je sympatický jiný, proto má na výběr. Dalším a to zásadním rozhodnutím pro letošní sezonu bude dodávání Twisty pouze se suchými zipy, toto rozhodnutí plynulo z recenze předešlých zákazníků na starší modely, kdy se při špatném skládání magnetické proužky zlomily. 

Také ve velkém mrazu proužky zkřehly a byly více náchylné ke zlomení. Proto se budou všívat do odtokovky suché zipy, které jsou odolné proti poškození. 

Kompletní ceny pro rok 2102/2013 s barem Airush


Twisty 6     23600Kč (na objednávku se zálohou)
Twisty 8     25400Kč
Twisty 10   26400Kč
Twisty 12   29600Kč

Ceník s barem Blade


Twisty 6     21600Kč (na objednávku se zálohou)
Twisty 8     23400Kč
Twisty 10   24600Kč
Twisty 12   27600Kč

Všechny draky jsou dodávány v transportním obalu s výrobním štítkem a sériovým číslem, který se stahuje šňůrou se zarážkou, pokud někdo požaduje luxusní batoh se spoustou úchytů jak na lyže a snowboard, může si tento batoh zakoupit přímo s drakem za zvýhodněnou cenu 1850Kč Pokud již draka vlastníte a chcete tento batoh, můžete si ho objednat zvlášť za cenu 2500Kč Tato cena plně odpovídá perfektnímu výrobku a je zcela konkurenčně shodná s outdorovým špičkovým batohem.

Pokud nejste stále rozhodnutí jakou velikost,  stačí psát na e-mal:  Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny   nebo lépe  volat na 603524530. Pro jezdce co zvládli začátky, umí přistát a odstartovat draka poskytnu bezplatně - po dohodě, k otestování Twisty model 2012/2013. Spousta lidí po přečtení článku řekne, že každý chválí svou značku. Několikrát jsem se setkal se zákazníky, kteří potvrdili výjimečnost modelu Twisty a jsou mezi nimi zákazníci, co vyměnili osvědčenou nafukovačku za uzavřenou komoru Twisty, kterou používají plnohodnotně také na vodě. Sám jsem používal v zimě nafukovačky do doby, než se mi dostal první model Twisty do rukou. Od té doby již jezdím na sněhu a landu uzavřenu komoru Twisty, která mi nahradí 2/3 nafukovačky a s rozměrem 8+12 ujezdím snad všechno .

Airush bar:

tn_airush_bar.jpg

Blade bar:

tn_blade_bar.jpg

Twisty 6m.

twisty6.jpg

Twisty 8+10m.

twisty8a10.jpg

Twisty 12m.

twisty12.jpg